С откриване на офис в Силистра Двустранната българо-румънска търговска камара отбеляза своята 10-годишнина. Такива офиси има само в столиците София и Букурещ.
Събитието бе последвано от провеждането на първия по рода си форум за свързване на бизнеси в българско-румънския регион с участието на представители от двете страни на Дунав, както и на държавните и местните власти от двете страни.
Гост бе и румънският посланик в София - Бръндуша Предеску, която бе на двудневно посещение в Силистра.
За председателя на Камарата Дору Драгомир най-важната дума е партньорство. „Страните ни са партньори не само при реализирането на бизнес отношения, но и в случаи на развитие на туризъм, проекти за трансгранично сътрудничество, културен обмен и много други. В момента България е вторият по големина търговски партньор за Румъния. Хиляди са фирмите, регистрирани реципрочно във всяка една от двете съседни страни“, посочи Дору Драгомир.
Изборът на Силистра не е случаен. От Камарата смятат, че така ще могат да бъдат много по-полезни на всички онези фирми от двете страни на Дунав, които имат вече отношения и искат да ги развиват.
Светослав Кьосев е от четири години зам.-председател на Двустранната българо-румънска търговска камара. В нея членуват 56 компании от близо 30 икономически направления.
Изграждането на фериботна линия Тутракан-Олтеница е било тема на разговор между кмета на българския град д-р Димитър Стефанов и румънския посланик. В тази връзка в Букурещ предстои среща на 23 май с румънския министър на транспорта.
Събитията бяха предшествани от разговори на румънският посланик Бръндуша Предеску и с кмета на Силистра д-р Юлиян Найденов и с областният управител Катя Кръстева.
Според посланик Предеску по темата за мостовете над река Дунав между България и Румъния, не бива да се влиза в съревнователен режим относно възможните места за тяхното изграждане. Сигурно било, че в Румъния, както и в България, никой не отхвърля основанията за по-добра свързаност, част от която са и мостовите съоръжения. По думите й по този начин ние ставаме много по-силен регион като част от ЕС и източния фланг на НАТО. „Това е много важно, особено в този момент, когато Русия започна война срещу нашия съсед Украйна“, каза още посланикът на Румъния.
Тя посочи, че от момента, в който правителството на Кирил Петков е започнало работа, двустранните връзки между България и Румъния са станали много по-интензивни.
Коментирай