Омбудсманът Диана Ковачева изпрати препоръка до служебния здравен министър Стойчо Кацаров във връзка с критериите на медицинската експертиза и реда за нейното провеждане. Повод са сигнали и жалби до институцията на омбудсмана, в които хората в неравностойно положение търсят съдействие за разрешаване на дългогодишни наболели проблеми. Това съобщават от пресцентъра на омбудсмана.
Ковачева отбелязва, че един от сериозните проблеми, на който до момента не е намерено решение, е определянето от ТЕЛК на срок на инвалидността, който не е пожизнен, при граждани с дефинитивни състояния без възможност за пълно или частично възстановяване.
Тя посочва, че причина за това най-често е изискването на текст от Наредбата за медицинската експертиза, според който при множествени увреждания, някои недефинитивни, срокът на инвалидността се определя от една до три години.
Омбудсманът акцентира, че в голяма част от случаите съпътстващите увреждания, които налагат периодичното преосвидетелстване на граждани, нямат решаващо значение при определяне на общия процент трайно намалена работоспособност или вида и степента на увреждане, а нерядко изобщо не участват при оценката.
Освен това, при преосвидетелстване на тези граждани, от ТЕЛК изискват те да представят документи, доказващи и дефинитивното увреждане. Според гражданите това е унизително и лишено от всякаква логика изискване, тъй като поставената им диагноза е дефинитивна, тя е окончателна и необратима.
В писмото Ковачева посочва още, че честото преосвидетелстване на такива граждани, освен затруднения и финансови разходи за тях допълнително натоварва и органите на медицинската експертиза.
Общественият защитник препоръчва на здравния министър да се регламентира определянето на пожизнен срок на трайно намалената работоспособност или вид и степен на увреждане за всички случаи, когато водещото увреждане е дефинитивно. Тя настоява още да се ускори въвеждането на информационната система "Медицинска експертиза" и да се създаде възможност за подаване на всички документи за ТЕЛК по електронен път.
В препоръката си до здравния министър, омбудсманът настоява и за засилване на контрола върху дейността на органите на медицинската експертиза, да не се допускат случаи на механично назначаване на допълнителни изследвания и консултации, които не са необходими за експертизата или са налични във вече представените медицински документи.
Ковачева заявява също, че е необходимо навременно да се осигурят на здравноосигурените лица всички необходими изследвания и консултации за експертизата, които да бъдат заплащани от НЗОК.
Омбудсманът настоява за проверки на всички регионални картотеки на медицинската експертиза и ТЕЛК в страната за осигуряване на достъпна среда - пред и в сградите, за явяващите се за освидетелстване и преосвидетелстване хора с увреждания, както и на организацията на работа на комисиите.
В предаването "Денят започва с Георги Любенов" на БНТ Диана Ковачева засегна и въпроса с невъзможността над 100 000 българи, които са преболедували коронавирус, да си извадят европейски здравен сертификат. "Извън обхвата на този здравен сертификат остават хората, които са преболедували COVID-19, били са регистрирани в РЗИ, били са под карантина, но са установили болестта чрез антигенен тест. В тази категория попадат и тези, които имат антитела, т.е. са преболедували, без да разберат", посочи Ковачева. Преминалите през коронавирус хора без сертификат ще трябва да плащат PCR тестове при пътуване - процедурата е дискриминационна. Към момента Европейската комисия (ЕК) трябва да реши дали да включи тези хора в категориите, имащи право на имунизационен сертификат.
Не е изключено, ако няма промени в правилата, да се стигне до дело в Съда на ЕС в Люксембург, където Еврокомисията да бъде осъдена, каза Ковачева.
COVID-19 16.06.2021 | 08:25 ч.
COVID-19 15.06.2021 | 09:13 ч.
COVID-19 05.06.2021 | 11:13 ч.
COVID-19 31.05.2021 | 17:21 ч.
COVID-19 15.05.2021 | 13:17 ч.
Коментирай