От 26 март в 03:00 ч. се въвежда лятно часово време. Тогава часовниците се преместват с един час напред, съобщават от Българския институт по метрология.
От 1997 г. лятното часово време в България се въвежда в 03:00 ч. в последната неделя на март, а връщането към астрономическото време става в 04:00 ч. през последната неделя на октомври.
Повечето страни в Европейския съюз приемат лятното часово време през 70-те години на ХХ век. Между 1980 г. и 1984 г. са приети поредица директиви, които определят, че лятното часово време започва през последната неделя на март и завършва през последната неделя на октомври. Причината е, че всяка страна в ЕС е имала различни дати, на които го е въвеждала.
На 12 септември 2018 г. Европейската комисия публикува законодателно предложение за прекратяване на смяната на времето в ЕС. Според проучване на комисията, проведено в периода от 4 юли до 16 август 2018 г. и в което участват 4,6 млн. души от страните членки, 84 процента от запитаните отговарят, че искат да се прекрати смяната на часовото време заради множеството негативни ефекти върху здравето и поведението на хората, вследствие нарушаването на биологичния им ритъм.
На 26 март 2019 г. Европейският парламент приема решение, според което страните членки трябва до 1 април 2021 г. да приемат и публикуват промяна в националното си законодателство, която да отразява кое часово време ще изберат. Действащата директива за часовото време от 2001 г. се отменя от 1 април 2021 г., поради влизане в сила на новия регламент. За да стане факт решението на ЕП обаче, трябва да се произнесе Съветът на ЕС, което още не се е случило, съобщава БТА.
В световен мащаб лятното часово време не се практикува в 169 държави.
Коментирай