На 25 март Православната църква празнува Благовещение (с народно име Благовец). Това е един от големите Богородични празници през годината, честван девет месеца преди Рождество Христово. На този ден изпратеният от Бога архангел Гавриил се явил на Дева Мария в палестинския град Назарет, за да й съобщи благата вест, че тя ще роди очаквания Спасител на човечеството, сина Божий – Иисус Христос: "Радвай се, благодатна! Благословена си ти между жените!... Не бой се, Мария, понеже ти намери благодат у Бога! И ето, ти ще заченеш в утробата, ще родиш Син, и ще Го наречеш Иисус. Той ще бъде велик и ще се нарече Син на Всевишния; и ще Му даде Господ Бог престола на отца Му Давид; и ще царува над дома Яковов навеки, и царството Му не ще има край“.
Това събитие описва евангелист Лука в началото на своето евангелие. То е установено като Богородичен празник още в първите векове от живота на Църквата.
Празникът се почита от всички основни християнски деноминации (православие, католицизъм, протестантство). В Православната църква е утвърден през 7 век.
Макар да е във Великия Пост, по изключение може да се яде риба, като по традиция често се приготвя рибник – риба с ориз. Празникът съвпада с началото на пролетта и затова традиционно се приготвя и „нещо зелено“ (коприва, спанак, лапад и др.). Пече се пита, която се намазва с мед и се раздава на съседи и близки.
В някои региони съществували вярвания, че на този ден по-леко и бързо зарастват всички рани, затова често тогава са се дупчели ушите на малките момиченца. Също, че през деня всяка отрова губела силата си. Свързан с това обичай бил стопаните да премитат къщите и дворовете си и да палят огньове, които да прескачат, за да не пострадат от змийско ухапване през лятото. Поради същата причина, жените не докосвали игли, куки или конци.
Народната традиция гласи, че на Благовец закуква първата кукувица. Затова, в деня на празника, всеки трябва да бъде сит и да носи желязна пара в джоба, за да има желязно здраве и пълен джоб с пари през годината.
Празнуват всички с името Блага, Благо, Благовест, Благовеста, Благой, Благойна, Вангел, Вангелия, Евангелина и др.
Коментирай